top of page
  • bahacimustafaoglu

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNDEN DÖNMENİN SONUÇLARI

Arsa sahibi/iş sahibi ile yüklenici/müteahhit arasında yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesinin geçmişe dönük feshi halinde, tarafların sözleşme ile elde ettikleri mülkiyetler kaybedilecektir ve arsa, sözleşmeden önceki eski duruma dönecektir.

 

Sözleşmeden dönme davalarının tarafları sadece sözleşmeyi imzalayanlar değildirler. Eğer kat irtifakı kurulmuş ise ve arsa sahibi ve müteahhitten başka kişilerde parsel üzerinde mülkiyet sahibi olmuş ise bu kişilerinden davaya dahil edilmesi gerekmektedir. Mahkeme bunu resen gözetecek ve taraf teşkilini tam olarak sağlayacaktır.

 

Sözleşmeden dönme geçmişe etkili sonuç doğuracağı için tasfiye işlemlerinin de yapılması gerekmektedir.

 

Tarafların elde ettikleri hak ve menfaatler ile giderlerin karşılıklı olarak masaya yatırılması, tasfiye edilmesi gerekmektedir. Tarafların elde ettikleri gelir ve yaptıkları harcamalar dikkate alınacaktır.

 

Yani sözleşmenin geçmişe dönük feshi ile arsa sahibi parsel üzerindeki bütün mülkiyetlerin sahibi olmaz. 20/11/2018

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

FUTBOLDA STORTİF CEZALAR

-Profesyonel futbolcu sözleşmelerinin koruma dönemleri içerisinde futbolcu tarafından haklı bir sebebe dayanmadan ya da kulüp tarafından haklı bir sebeple feshedilmesi halinde, tazminat ödeme yükümlül

FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİNDE KULÜBÜN FESİH HAKKI

Aşağıdaki haller sözleşmenin feshi için haklı neden teşkil eder. Bu durumda kulüp sözleşmeyi fesih edebilir ve futbolcu sözleşmeden kaynaklanan haklarını talep edemez. a) Futbolcunun futbol faaliyeti

bottom of page