top of page
  • bahacimustafaoglu

YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI NELER GETİRDİ? -1

Halk arasında kentsel dönüşüm denilen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun bazı maddeleri 07/11/2023 tarihinde değiştirilmiştir. Buna göre;  

 

Riski yapı olarak tespiti yapılan binalarda artık kararlar salt çoğunlukla alınacaktır. Yani hissedarların yarısının bir fazlası ile karar alınabilecektir.

 

Tebligatlarla ilgili önemli değişiklikler yapıldı. Öncesinde yurt dışı tebligatlar ile kısıtlı kişiler hakkındaki tebligatların yapılmasında sorunlar çıkıyordu. Artık tebligat süreci daha kolay yapılır hale getirildi.

Riskli yapı tespiti, yıkım kararı gibi tutanaklar, raporlar ilgili binanın kapısına yapıştırılacak, kişinin e devletine mesaj olarak gönderilecek ve ilgili muhtarlıklarda 15 gün süre ile askıda kalacak. Sonrasında tebligatlar yapılmış kabul edilecek.

 

Riskli yapılan Bakanlığın internet sitesinde de 15 gün süre ile ilan edilecektir. Dolayısı ile kişilerin Bakanlığın internet sitesini de kontrol etmelerinde fayda vardır.

 

Kanunda belirtilen ilgili muhtarlık ile binanın bulunduğu mahalle muhtarlığı kasıt edilmektedir. Oysaki hak sahipleri aynı binada oturmayabilir ve başka muhtarlıklarda ikamet ediyor olabilir. Binada kiracılar oturuyor olabilir. Bu durumda hak sahiplerinin gelen hiçbir tebligattan haberi olmayacaktır.

 

Bu nedenle e devletinizdeki mail ve cep telefon numaralarınızı muhakkak güncelleyin, e devlet üzerinden bildirim gelmesini sağlayın veya e devletinizdeki mesajlar bölümünü sürekli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.


01/02/2024

Av. Bayram Ali Hacımustafaoğlu0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

FUTBOLDA STORTİF CEZALAR

-Profesyonel futbolcu sözleşmelerinin koruma dönemleri içerisinde futbolcu tarafından haklı bir sebebe dayanmadan ya da kulüp tarafından haklı bir sebeple feshedilmesi halinde, tazminat ödeme yükümlül

FUTBOLCU SÖZLEŞMELERİNDE KULÜBÜN FESİH HAKKI

Aşağıdaki haller sözleşmenin feshi için haklı neden teşkil eder. Bu durumda kulüp sözleşmeyi fesih edebilir ve futbolcu sözleşmeden kaynaklanan haklarını talep edemez. a) Futbolcunun futbol faaliyeti

Comments


bottom of page